V září 2020 společnost fujifilm představila svůj nový objektiv. Nejedná se ale o nic obyčejného. Fujinon XF 50mm f1 R WR je aktuálně jediným objektivem (v době vydání), který má autofokus a světelnost f1.

Nerad bych tady ale probíral nějaké technické parametry. Od toho jsou edukovanější osoby, jako třeba Pavel Vávra. Kdo hledá něco více technického, mrkněte se na jeho recenzi.

Mě osobně zajímají spíše pocity z focení s tímto sklem. Hodně lidí překvapí velikost a váha (845 GRAMŮ), protože takto veliká skla se u Fujifilmu běžně neobjevují. Je to ale daň za jeho kvalitní zpracování, kresbu a také za to, že umí ostřit sám :)

Najdou se ale také lidé, kterým velikost vyhovuje a padne jim příjemně do ruky. Rozměry objektivu se dají přirovnat k Fujianu 16-55 2,8.

Osobně fotím dlouhá léta na nejdelší ohnisko 35mm (na můj nejoblíbenější 35mm 1,4). Z nové 50tky jsem měl tedy trochu obavy kvůli většímu odstupu od modelky. Po chvilce jsem se s tím ale nějak vyrovnal.

Ostření objektivu není tak tiché, jak jsme u Fujifilmu zvyklí, Je to ale daň za jiný motor, který pohybuje ostřícím členem. Není to nic, co by mě nějak pohoršovalo.

Důležité je, že ostření nezaostává a je rychlejší než u 56mm 1,2.

Pokud budete plánovat venkovní focení v ostrém slunci na clonu f1, doporučil bych si připravit nějaký ND filtr (průměr 77mm). I když má Fujifilm el. závěrku až na 1/32.000s, pravděpodobně to nebude stačit.

Při focení na clonu f1 bych doporučil použít sérii snímání (v mém případě 5 snímků za sekundu). Při krátké prodlevě mezi namáčknutím (zaotřením) a domáčknutím spouště může dojít k malé změně vzdálenosti mezi vámi a tím, koho fotíte.

v tu chvíli nemusí mít už modelka ostré oči, ale třeba obočí a to je škoda. Při sériovém snímání je přeci jenom možnost si následně vybrat ten nejlepší záběr.

závěr

První focení s 50mm f1 dopadlo velice dobře. OSTŘENÍ MĚ MILE PŘEKVAPILO A KVALITA FOTEK PŘI NÁSLEDNÉM ZPRACOVÁNÍ BYLA PERFEKTNÍ.

VELIKOST, VÁHA ANI OHNISKO NEBYLO TO, NA CO JSEM ZROVNA ZVYKLÝ. PO CHVILCE JSEM VŠE ALE PŘESTAL VNÍMAT a šlo to hladce, bez nějakých nepříjemných pocitů.

TOHLE SKLO JE URČITĚ TO NEJLEPŠÍ, CO AKTUÁLNĚ FUJIFILM NABÍZÍ A MŮŽU JENOM DOPORUČIT!!!