ROZHOVOR

PAPICAFE

DORTY / DEZERTY / SLADKÉ BARY / SVATBY / OSLAVY

1

Ahoj Pavlo. V roce 2020 jste otevřeli svoji kavárnu Papi Café na třebíčském náměstí. Proč zrovna toto místo a zrovna Třebíč? Neuvažovali jste třeba o jiném městě?

Jiné město nás upřímně ani nenapadlo a na tento prostor jsme narazili čirou náhodou na počátku roku 2020. Osud tomu asi tak chtěl…

2

Prostor, který zde máte, je poměrně veliký. Neměli jste z toho strach?

Po domluvení schůzky s makléřem a prohlídky tohoto místa jsme byli přímo ohromeni. A ano, prostor je to opravdu velkorysý. Nám ale nahrával fakt, že jsme chtěli z Kramolína přesunout stávající cukrářskou výrobnu, pro kterou se zde nabízelo vhodné místo v samotné zadní části budovy. Zároveň i nám samotným je sympatické, když si jdeme někam posedět a máme kolem sebe  trochu soukromí, nikoli jeden stůl namačkaný na druhém a člověk slyší, co si povídají vedle.

3

Rekonstrukce po bývalém cyklosportu musela být náročná. Jak to probíhalo? Kolik lidí jste do toho zapojili?

Rekonstrukce to byla vskutku nemalá. Od položení nových podlah po vybudování zcela nového sociálního zázemí jak pro zákazníky, tak pro naše budoucí zaměstnance. Částečně se renovovaly i nové rozvody vody a elektřiny. Zhotovení baru v přední části kavárny a dalšího dřevěného inventáře byla vesměs práce mého manžela Tomáše, který je stavař. Ruku k dílu přiložili i jeho spolupracovníci a kamarádi, stejně tak jako členové našich rodin. Všem patří nesmírné díky.

4

Jak ses k pečení dostala? Vím, že to nebyla úplně přímá cesta.

K pečení jsem měla blízko již od malička, kdy jsem pomáhala (někdy možná spíše překážela ☺ ) v kuchyni mojí mamince, avšak po základní škole jsem šla studovat cestovní ruch. Po maturitě jsem v témže oboru pokračovala na vysoké škole. Až poté jsem se více začala věnovat cukrařině. Po získání výučního listu jsem se tomu začala věnovat naplno a dva roky jsem provozovala cukrářskou výrobnu v Kramolíně. Plynule na to pak navazovala kavárna v Třebíči.

5

Kavárnu provozujete s manželem Tomášem společně. Jak to máte rozdělené? A pomáhá vám v tom ještě někdo?

Dalo by se říci, že já jsem tu přes dezerty a on přes kávu ☺ Dále nám s chodem kavárny pomáhají zaměstnanci, a to jak v cukrářské výrobně, tak při obsluze v samotné kavárně. Na tohle už bychom rozhodně sami dva nestačili.

Rok 2020 podnikání příliš nepřál kvůli problémům s koronavirem. Navíc jste měli otevřít v době, kdy začala rekonstrukce náměstí, která potrvá zhruba dva roky. Jak jste se s tímto vypořádali? Šla bys do toho znovu?

6

To máš pravdu. Všichni nám říkali, jací jsme blázni, když jsme se rozhodli otevřít kavárnu v této době. Jenže je nutné si uvědomit, že na počátku našich plánů nebyl ani koronavirus na vzestupu, ani nebyl veřejně znám přesný datum zahájení revitalizace náměstí. Po bitvě je každý generál. My však našemu konceptu věříme a rozhodnutí vybudovat kavárnu nelitujeme. Věříme, že to byla cesta správným směrem a že jsme si snad to „nejhorší“ již vybrali…

V kavárně máte výrobnu, kde pečete dorty, cukroví a další lahůdky. Vše, co si vyrobíte, si také prodáte. Jak hodnotíš zájem zákazníků o vaše produkty po otevření? Chápu, že na to může být těžká odpověď, protože jste kvůli nařízení vlády museli většinu času fungovat pouze přes výdejové okénko.

7

Zájem byl enormní a velmi mile nás to překvapilo. V jednu chvíli nestíhaly ani naše výrobní kapacity. Dělali jsme, co jsme mohli, v tu chvíli jsme se opět utvrdili v tom, že nechceme ustupovat z kvality na úkor kvantity.

Zájem jsme si vysvětlovali tím, že je to nejspíše fakt, že se v Třebíči objevilo něco, co tady ještě nebylo, a lidé to přivítali s nadšením. A byť jsme otevření teprve pár měsíců, získali jsme si pověst podniku s vyšší cenovou politikou. Co nás navíc těší je také zpětná vazba, kdy zákazníci rychle pochopili, proč tomu tak je.

8

Pro co k vám lidé chodí nejvíc?

Nejoblíbenější je naše čokokaramelová tartaletka s ořechy.

9

Co plánujete s kavárnou do budoucna

Nechceme předbíhat, či dokonce cokoliv zakřiknout. Však jsme taky teprve nedávno jakžtakž rozběhli provoz kavárny. Nicméně prostor pro inovaci včetně nápadů tu jsou, tak uvidíme, kam se časem posuneme…