v roce 2019 jsme s kamarády vyrazili na výlet na sever Polska. Cílem byl Gdaňsk a Gdyně u Baltského moře.

Cesta dlouhá cca 800 km ubíhala relativně rychle. Naprostou většinu trasy jsme jeli v České Republice i v Polsku po dálnici.

Ještě před dosažením našeho cíle Gdaňsku jsme se zastavili v Malborku. Jedná se o největší cihlovou stavbu na světě. Její rozloha je 21 hektarů.

Historické centrum plné krásných uliček, velikého množství malých obchodů, hospod a kaváren, kde to žije každý večer. Ne nadarmo se Gdaňsku říká historická perla severu.

Bigos - jedno z tradičních polských jídel, jehoš základem je zelí, maso, klobása, brambory, špek, houby a smetana.

Centrum Gdaňsk

Necelé 2 hodiny cesty autem od Gdaňsku leží městečko Leba. Vedle něj začíná Sloviňský národní park, ve kterém najdete "Polskou saharu". Písečné duny u Baltského moře, ke kterým je možné dojet vláčkem, na kole, nebo dojít pěšky.

Maják z roku 1822 vysoký téměř 33 metrů. Mimochodem, jeden z mnoha na pobřeží Baltského moře. Je osazen 20 halogenovými reflektory, které mají dosvit 26 námořních mil (48 km).

HEL

(Helská kosa)

Helská kosa, která je součástí Gdaňského zálivu má na délku úctyhodných 35 kilometrů. Na jejím počátku u města Władysławowo je široká přibližně 300 metrů. V jejím nejužším bodě je šířka pouze cca 150 metrů. Skrze celou kosu vede silnice, po které se dá dojet až do městečka Hel na konci poloostrova. Výlet potěší převážně milovníky vojenských bunkrů a muzeí. Do roku 1989 byl zahraničním turistům zakázán vstup na poloostrov, protože zde sídlila vojenská základna Polského námořnictva.

Trhy

Místní trhy nabízí obrovský výběr ovoce, zeleniny a dalších lahůdek.

Gdyně