V tomto článku bych se rád zamyslel nad tím, čím fotit a proč. Často totiž odpovídám na otázky od kamarádů, nebo účastníků fotokurzů, jaký foťák vybrat. Abych si ulehčil práci, zkusím to stručně a jednoduše sepsat bez technických zbytečností.


Pokud by Vám zde něco chybělo, budu moc rád, když mi to napíšete a já následně doplním

Je to první věc, kterou doporučuji, když chce někdo fotit svoji rodinu doma, nebo na dovolených. Zároveň ale není nadšeným fotografem a nechce sedět u PC při výběru a úpravě fotek.

Mobily totiž dohnaly kvalitou fotek kompakty a dnes je plně nahradily. Hlavní výhodu vidím v tom, že máte mobil stále u sebe a tak Vám nic neuteče.

+ plusy

+ vždy při ruce

+ snadná obsluha

+ možnost úpravy fotek rychle a snadno

- mínusy

- spotřební zboží (rychle zastarává)

- slabší výsledky v horším světle

- v mobilu jsou fotky pěkné, v PC tomu tak vždy ale není

Kompakty jsou vhodné pro toho, kdo chce fotit svoji rodinu kdekoli a rád by dosáhl lepšího výsledku než s mobilem.

Ocenil by ale také možnost hrát si s nastavením foťáku, případně si chtěl upravit fotky v PC.

Výhodou kompaktních foťáků je, že je dáte snadno do kapsy. Proto při cestování neomezují tolik, jako např. zrcadlovky. Zároveň zastarávají pomaleji než telefony.

Co se týče samotného focení, je možné fotit jak na automat, tak na manuální režimy (mimo těch úplně nejlevnějších). Jsou tak vhodné jak pro začátečníky, tak pro ty, kteří si chtějí více hrát s nastavením.

+ plusy

+ kvalitnější výstup než z mobilu

+ kompaktní rozměry na cestování

+ manuální, nebo automatické režimy

+ nezastarají tak rychle jako telefon

- mínusy

- smysl mají kompakty cca nad 8.000 Kč

- některé značky mají složitější menu nebo ovládání

fotoaparat fujifilm

Základem je zrcadlovka, ze které je odstraněno zrcátko. Výsledkem je foťák, který se kvalitou a rychlostí vyrovná zrcadlovkám, avšak má mnohem menší rozměry a hmotnost.

Není tedy divu, že bezzrcadlovky pomalu zrcadlovky nahrazují jak u amatérských, tak profesionálních fotografů. Výhodou je kvalitní výstup při relativně malých rozměrech a váze.

Doporučil bych je tedy pro všechny, které fotografie baví a rádi by si vyhráli jak s focením, tak i s případnými úpravami fotek. Vhodné na rodinné focení, nebo focení pracovních zakázek. Při cestování je do kapsy dáte jenom těžko. Pokud ale budete chtít, bude Vám stačit malá brašnička, nebo batoh se svačinou, kam se foťák v klidu vejde.

U těchto kamer je možné měnit objektivy. Nabízí se tedy nespočet možností v úhlu Vašeho pohledu. Poslední, a pro mě jedna z nejdůležitějších předností je elektronický hledáček. Funguje stejně, jako displej foťáku na zadní straně.

Když to zjednoduším, můžete díky tomu fotit přes hledáček a přitom vidět, jestli fotka bude dobrá, světlá nebo tmavá. Podle toho ji můžete upravit ještě před vyfocením.

+ plusy

+ relativně malé rozměry na výkon fotoaparátu

+ kvalitní výstup, rychlost a nízká hmotnost

+ možnost výměny objektivů

+ možnost vidět výsledný obraz ještě před vyfocením

+ spousta chytrých funkcí (detekce obličeje, wifi přenos fotek atd.)

- mínusy

- spotřební zboží (rychle zastarává)

- slabší výsledky v horším světle

- v mobilu jsou fotky pěkné, v PC tomu tak vždy ale není

Dalo by se o nich dlouze mluvit. Když jsem ale slíbil stručný a jednoduchý článek bez technických zbytečností, vezmu to hopem.

Zrcadlovky mi jako záznamník Vašeho života nepřipadají úplně vhodné. V porovnání s bezzrcadlovkami jsou větší a těžší. Technologicky jsou už také pozadu. Pokud o zrcadlovce uvažujete, zamyslel bych se hlavně nad tím, kam ji budu nosit a kolik energie tomu chcete věnovat.

Nikdo ale nemůže zpochybnit, že rychlost a kvalita fotek je na dobré úrovni.

+ plusy

+ kvalitní technické zpracování fotoaparátů

+ rychlost focení a kvalita fotek

+ léty prověřené ovládací prvky na těle fotoaparátu

+ kvůli větší velikosti se dobře drží

+ výdrž baterie

- mínusy

- váha a větší rozměry nejsou ideální pro cestování

- absence některých nových technologií

Jak jste si asi všimli, nemá to být srovnávání značek nebo snad konkrétních foťáků. Byl bych rád, aby tento článek pomohl hlavně lidem, kteří se o koupi foťáku zajímají poprvé a nemají tušení, do čeho se vlastně ženou.

Honba za zoomem a megapixely se už naštěstí nekoná. Dnes je to hlavně o pohodlí a radosti z focení. To je to hlavní, na co musíte myslet, když budete vybírat záznamové zařízení.